Predsedníčka Ústavného súdu exkluzívne pre MY: Podobný prípad zrušenia amnestií sa v Európe nevyskytol

Ivetta Macejková hovorí, že rozhodnutie ústavného súdu je prvým predpokladom pre objasnenie trestných činov.

Ivetta Macejková je predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky. (Zdroj: archív Ústavného súdu)

Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková poskytla týždenníkom MY ako jedinému médiu exkluzívne vyjadrenia. Rešpektujeme jej požiadavku na uverejnenie komplexných odpovedí a rozhovor uverejňujeme v plnom znení.

SkryťVypnúť reklamu

Amnestie by mali byť nezrušiteľné, ale zároveň už samotné amnestie navádzali dojem, že bránia spravodlivosti. Ako sa s touto dilemou vyrovnalo plénum?

"K výroku uvedeného rozhodnutia Ústavného súdu pripojili odlišné stanovisko sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák. K odôvodneniu

tohto rozhodnutia Ústavného súdu som pripojila doplňujúce stanovisko ja, sudkyňa Ľudmila Gajdošíková, a sudca Lajos Mészáros. Pre informovanosť verejnosti a médií vydal Ústavný súd komuniké so stručným odôvodnením rozhodnutia (www.ustavnysud.sk). Pokiaľ ide o Vaše vyjadrenie „samotné amnestie navádzali dojem, že bránia spravodlivosti“, zareagujem naň Radbruchovou formulou, v zmysle ktorej: „Konflikt medzi spravodlivosťou a právnou istotou možno zrejme riešiť len tak, že pozitívne právo, chránené predpismi a mocou, má prednosť aj vtedy, keď je obsahovo nespravodlivé a neúčelné, to však okrem prípadu, kedy rozpor medzi pozitívnym zákonom a spravodlivosťou dosiahne takú neznesiteľnú mieru, že zákon ako nepatričné právo (unrichtiges Recht) musí spravodlivosti ustúpiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak Ústavný súd potvrdí ústavnosť zákona, nevzniká zneužiteľný precedens, ktorý v budúcnosti umožní rušiť akékoľvek amnestie či milosti?

"I keď možno súhlasiť s názorom, že mechanizmus zrušovania rozhodnutí prezidenta o amnestii alebo individuálnej milosti, ktorý do slovenskej ústavy zakotvil slovenský ústavodarca hlasmi 124 poslancov Národnej rady, nemá v súčasnosti zrejme obdobu v ústavách demokratických štátov, je zároveň potrebné zdôrazniť, že neoddeliteľnou súčasťou tohto mechanizmu je aj následná ústavná kontrola uznesenia Národnej rady o zrušení amnestie alebo individuálnej milosti Ústavným súdom. Toto ´právo veta´, ktoré ústavodarca priznal Ústavnému súdu vo vzťahu k rozhodnutiu Národnej rady o zrušení amnestie alebo individuálnej milosti, zodpovedá ústavnému postaveniu a funkciám, ktoré Ústavný súd plní v ústavnom systéme Slovenskej republiky, keďže len so súhlasom Ústavného súdu môže plnohodnotne dôjsť k zrušeniu amnestie alebo milosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň nemožno opomínať zásadnú skutočnosť, že samotné ´spustenie´ zrušenia amnestie alebo individuálnej milosti predpokladalo konsenzus aspoň 90 poslancov Národnej rady, pričom doterajšia história slovenského parlamentarizmu potvrdzuje, že ´ústavná zhoda´, t. j. súhlas minimálne 90 poslancov Národnej rady, sa dosahuje mimoriadne ťažko a celkom výnimočne.

V tejto súvislosti je namieste pripomenúť, že za predmetné uznesenie Národnej rady, ktorým boli zrušené tzv. ´Mečiarove amnestie´ a rozhodnutie Michala Kováča o udelení milosti, hlasovalo 129 poslancov Národnej rady zo 144 prítomných poslancov Národnej rady, teda za toto uznesenie hlasovalo o 39 poslancov viac ako ústavou vyžadované minimum 90 poslancov."

História pozná niekoľko podobných prípadov, najznámejším je asi prípad z Južnej Ameriky Barrios Altos proti Peru, keď v roku 2001 pripustil možnosť zrušenia amnestie, ktorú štátna moc udelila sama sebe. Je možné nájsť porovnateľný prípad aj v Európe?

– Porovnateľný prípad výslovného formálne zrušenia amnestií sa v Európe nevyskytol. Môžem však spomenúť prípad z Chorvátska, ktorý sa dostal až pred Európsky súd pre ľudské práva a týkal sa odsúdenia za skutky, ktoré mali charakter hrubého a závažného porušenia ľudských práv. Európsky súd pre ľudské práva vo svojom rozhodnutí v tejto veci uviedol že: „V medzinárodnom práve... vzrastá tendencia posudzovať takéto amnestie ako nekompatibilné s jednoznačne uznávaným záväzkom štátov stíhať a trestať vážne porušenia základných ľudských práv...“ (rozsudok Veľkej Komory z 27. 5. 2014 vo veci Marguš proti Chorvátsku).

Čo sa bude diať ďalej?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XRP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Inšpirujte sa a nechajte sa unášať do sveta gastronomických pochúťok s našou druhou časťou najlepších tipov na jedlo a nápoje v našom meste.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu